Definicja:

Papier - (nazwa papier pochodzi od papirusa) cienki, płaski materiał, wytwarzany poprzez sprasowanie włókien - bezładnie ułożonych i poplątanych. Używane są zwykle włókna naturalne, stanowiące komórki o kształcie wydłużonym - głównie celulozowe. Najpopularniejszym ich źródłem jest pulpa drzewna, przygotowywana z miękkiego drewna, jak sosnowe. Inny popularny materiał to bawełna. Oprócz włókien w skład papieru wchodzą najczęściej substancje klejące, wypełniające i barwiące. Papier jest formowany w kształt arkusza lub wstęgi.


Historia:
- Chiny: Papier w formie podobnej do używanej obecnie został wynaleziony w Chinach przez Ts'ai Lun, około roku 105 n.e. Cesarz Ho Ti w uznaniu za doniosłość wynalazku podniósł go do godności i uczynił z niego ministra rolnictwa. Po bitwie nad rzeką Taraz w roku 751 Arabowie wzięli do niewoli chińskich papierników i w ten sposób na ziemiach arabskich papier upowszechnił się.

- Europa: W Europie papier upowszechniał się z trudem, nadal przedkładano pergamin jako materiał piśmienny. W XII wieku początkowo w Hiszpanii, a potem też we Włoszech powstały pierwsze europejskie papiernie. Stopniowo technika produkcji papieru zaczęła się rozprzestrzeniać na inne kraje Europy. Na ziemiach polskich pierwsza papiernia powstała w Gdańsku w 2. połowie XV wieku, a już z początkiem XVII wieku w Polsce działało ich ponad 40.


Rodzaje papieru:
Bibuła, bibułka, brystol (bristol), celofan, kalka kreślarska, karton, makulatura, papier bezdrzewny, papier biblijny, papier czerpany, papier drzewny, papier fotograficzny, papier gazetowy, papier kredowy, papier kreślarski, papier milimetrowy, papier offsetowy, papier pergaminowy, papier piśmienny, papier rysunkowy, papier toaletowy, pelur, preszpan, tektura.